Canlı Destek

Superbetin Canlı Destek

Canlı destek uygulaması, bu sitenin müşteri hizmetlerinin üyeleri birebir görüşme ortamında karşıladığı bölüm anlamına gelmektedir. Superbetin canlı destek kesintisiz iletişim anlamına gelmektedir. Canlı destek içerisinde görevlendirilmiş personellerin, uzman personellerden meydana geldiği dikkat çekmek ile birlikte, üye yanlısı tavır, çözüm odaklı anlayış dahilinde hareket edilmesi, siteyi ve sitenin müşteri hizmetlerini ön plana çıkaran uygulamalar arasında bulunmaktadır.

Superbetin Canlı Yardım İle Nasıl Görüşebilirim?

Canlı yardım ile görüşmek isteyen herkesin, site üzerinde bir hesap açmış olması yani üyelik işlemini tamamlamış olması gerekmektedir. Kullanıcı adı belirlenmeli, elektronik posta adresi sistem içerisinde kayıt altına alınmalıdır. Ana sayfayı açıp, canlı destek yazısını görüp, seçim işlemini yaptığınızda, açılmış görüşme penceresinde sizlerden istenen bilgilerin içerisinde, bu tip bilgilerin olduğunu göreceksiniz. Hizmet kalitesini arttırmak, hızlı görüşme gerçekleştirmek, kolay görüşme gerçekleştirmek ve her kullanıcıya anında cevap vermek amacıyla, üye olan şahıslara hitap edecek şekilde canlı yardım bölümünün hazırlandığını göreceksiniz.

Superbetin Canlı  Yardım Çalışma Saatleri

Mesai anlayışı şeklinde bir uygulama, superbetin canlı destek bölümünde bulunmamaktadır. Günün herhangi bir saatinde, haftanın herhangi bir gününde, yılın herhangi bir haftasında, canlı yardım bölümü ile görüşme gerçekleştireceksiniz. Mesai saatlerini beklemenize gerek yoktur. Her an online durumda bir müşteri hizmetleri temsilcisi görevlendirilmiş durumdadır. Bahsedildiği üzere beklenti içerisine girmenize, zaman kaybetmenize asla gerek bulunmamaktadır. Ufak bir teknik problem yaşanmış ise, giriş yaptığınızda canlı yardım bölümünün çevrimdışı olduğunu görüyor iseniz, yalnızca birkaç dakika beklemeniz ve tekrar çevrimiçi konumuna geçtiğini görmeniz yeterli olacaktır.

Superbetin Canlı Yardım Türkçe mi?

Superbetin canlı destek bölümüne baktığınızda, açtığınız görüşme penceresinde Türkçe dil seçeneğinin geçerli olduğunu göreceksiniz. Net bir şekilde müşteri hizmetleri ile Türkçe görüşme gerçekleşmektedir. Pencereyi açtığınızda, karşılama mesajının, boş bölümlere ait bilgilerin, Türkçe hazırlandığını göreceksiniz. Sohbete başla butonunu tercih ettiğinizde, beklediğiniz 30 saniyenin sonunda, müşteri hizmetleri temsilcisi sizleri Türkçe dil seçeneğinde bir görüşme ile karşılayacaktır. Bu dili Türkiye ip adresleri üzerinden yaptığınız işlemlerde kullanma konusunda, çevrim veya anlaşılma açısından problem yaşanma ihtimali bulunmamaktadır. Olması gerektiği gibi kaliteli standartlarda, üyeler dinlemekte anlaşılır görüşme ortamı, çözüm ortamı yaratılmaktadır.