Şikayet

Superbetin Şikayet

Bazı siteler hakkında olumsuz işlemler ya da yapılan hatalar nedeniyle şikayet başlıklarının şikayet sitelerine ya da forum sitelerine aktarıldığını görmüş olabilirsiniz. Superbetin şikayet şeklinde, bu ve benzer yöntemlere başvurmanıza gerek bulunmamaktadır. Ne yapabilirsiniz? Müşteri hizmetleri karşınızdadır, müşteri hizmetleri kesintisiz hizmet vermektedir, müşteri hizmetleri gereken desteği sağlamaktadır.

Superbetin Bildirdiğim Şikayetler İle İlgilenir mi?

Bir bildirim yaptığınızda, elektronik posta aracılığı ile müşteri hizmetlerine ya da canlı destek hattı aracılığı ile müşteri hizmetlerine bir şikayet konusunu ilettiğinizde, derhal gereken ilgi gösterilecektir. Prensip olarak, üye olan şahısların tamamına, eşit şartlarda, şeffaf bir şekilde ve çözüm odaklı anlayış ile yaklaşılması kapsamında, müşteri hizmetleri meydana getirilmiştir. Kim bir bildirim yapar ise ya da bir problemi müşteri hizmetlerine gönderir ise, anında ilgi gösterilecek, anında değerlendirmeye alınacak ve gerekli işlem yapılacaktır.

Superbetin Bildirdiğim Şikayetleri Çözer mi?

Superbetin sitesine, müşteri hizmetlerine göndermiş olduğunuz şikayet konuları, belirli bir sıra dahilinde işleme alınmaktadır. Superbetin şikayet şeklinde bildirim alındığı andan itibaren, önce kullanıcı ismi, hesapları, finansal hareketleri, promosyon ve benzeri işlemleri, bahis ve oyun hizmetleri detaylı bir şekilde incelenmekte, şikayet konusuna göre ele alınmakta, şikayet konusu değerlendirilmektedir. Yapılan hatalı bir işlem bulunuyor ise, geri dönüş sağlanmakta, site kaynaklı bir teknik problem ya da olumsuz bir işlem yapılmış ise, yine geri dönüş sağlanmakta ve akabinde sorunun çözüme kavuşturulduğu görülebilmektedir.

Superbetin Bildirdiğim Şikayetlere Ne Kadar Sürede Dönüş Yapacak?

Superbetin şikayet konularında yapılan bildirimlere, tercih edilen sistemlere göre, hızlı bir şekilde geri dönüş yapıldığını göreceksiniz. Elektronik posta ile bir bildirim gönderip tarafınıza dönüş yapılmasını talep etmiş iseniz, bu durumda 60 dakikalık maksimum işlem süresi ile karşılaşacağınızı bilmelisiniz.

Canlı destek ile görüşme anında başlayacak, müşteri temsilcisi mümkün ise, görüşme esnasında problemi ortadan kaldıracaktır. Mümkün olmaması durumunda ya da 60 dakika içerisinde cevap verme ihtimalinin bulunmaması durumunda, sizlere bir bildirim gelecek, 24 saatlik işlem süresinin talep edildiği tarafınıza bildirilip, 24 saat dolmadan geri dönüş yapıldığı görülecektir. Bahse konu süreler genel kullanım koşulları içinde de, maddeler içerisinde anlatılmış ve bu sürelerin geçirme ihtimalinin bulunmadığı net bir şekilde ortaya konulmuştur.